واکنش شهردار کرمان به انتقادات از مجموعۀ ورزشی‌ قلعه‌دختر:

میراث‌ فرهنگی باید تذکر می‌داد!

 

گروه جامعه: شهردار کرمان در صحن علنی شورای شهر، در پاسخ به انتقاداتی که درباره‌ی مجموعه‌ی ورزش‌های ساحلی قلعه‌دختر مطرح می‌شود، توضیحاتی داد.

این مجموعه که در مجاورت قلعه‌های تاریخی شهر ایجاد شده، به گفته‌ی معاون میراث استان، بدون هماهنگی شهرداری با میراث‌فرهنگی ساخته شده و از سوی کارشناسان و دوست‌داران میراث کرمان مورد اعتراض جدی قرار گرفته؛ شهردار کرمان اما با متهم کردن منتقدان عملکردش در بافت تاریخی به «اشکال‌تراشی، مانع‌تراشی و دلزده کردن مدیران» می‌گوید که این پروژه را طی سه ماه داشتند اجرا می‌کردند؛ اگر مشکلی داشت یگان حفاظت میراث‌فرهنگی باید تذکر می‌داد.

این در حالی است که پیش از این، شفیعی، معاون میراث‌فرهنگی استان به فردای‌کرمان گفته است دو بار با شهرداری بافت تاریخی (منطقه ۵) در این‌باره مکاتبه کرده و از آن‌ها خواسته‌اند تا طرحی که برای این مجموعه دارند را ارائه کنند اما شهرداری این کار را انجام نداده است و در جریان جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی در این محوطه هم، کارشناسان میراث‌فرهنگی حضور یافتند و تذکر شفاهی دادند و گفتند که این مسیر نباید آسفالت بشود، ولی یک روزه، طرح‌شان را اجرا کردند.

اظهارات شهردار کرمان را در ادامه بخوانید.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از کرمان‌آنلاین، شهردار کرمان، شامگاه یکشنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه، درباره‌ی ایرادات طرح‌شده نسبت به مجموعه‌ی ورزش‌های ساحلی «قلعه‌دختر» در پارک «انقلاب»، بیان کرد: «در هیچ دوره‌ای از شهرداری کرمان به اندازه‌ی  دوره‌ی فعلی به بافت تاریخی توجه نشده است؛ ما در این دوره، طرح‌های متعددی را در بافت تاریخی تعریف و اجرا کردیم».

سیدمهران عالم‌زاده، اقداماتی را که شهرداریِ این دوره در بافت تاریخی انجام داده، کم‌نظیر دانست و افزود: «عده‌ای همواره انتقاد می‌کنند که چرا به بافت تاریخی شهر کرمان مثل شهر یزد رسیدگی نمی‌شود، اما به محض اینکه کاری برای بافت تاریخی در راستای باززنده‌سازی آن انجام می‌شود، شروع به اشکال‌تراشی می‌کنند».

وی ادامه داد: «شهرداری کرمان در دوره‌ی اخیر علاوه بر راه‌اندازی شهرداری بافت تاریخی، اقدامات زیادی را در بافت تاریخی انجام داده است، اما این نوع نگاه‌ها و مانع‌تراشی‌ها، مدیران را دلزده می‌کند و موجب می‌شود شهرداران، بافت تاریخی را رها کنند».

شهردار کرمان گفت: «با الگوبرداری درست می‌توانیم قدم‌های موثرتری در این حوزه برداریم که در این زمینه سایر دستگاه‌ها نیز باید کمک کنند تا شهر کرمان و بافت تاریخی این شهر در خور مردم آن باززنده‌سازی شود».

عالم‌زاده بیان کرد: «پروژه‌ی ساخت پارک ساحلی، سه ماه در حال اجرا بود، اگر ایراد و منعی وجود داشت، یگان حفاظت میراث فرهنگی در حین انجام عملیات اجرایی تذکر می‌داد».