آقای استاندار!

نگذارید جشنواره موسیقی نواحی را از کرمان ببرند

رضا شمسی – جناب آقای رزم حسینی، استاندار محترم کرمان، خاطرتان هست اردیبهشت ماه چهار سال قبل یعنی سال ۱۳۹۴ در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، یک روز هم با عنوان «دل عالم» به کرمان تعلق داشت؟ در آن روز، بین حضرتعالی و وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲ تفاهم‌نامه امضا شد که موضوع یکی از آنها برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان بود.

از این می‌گذریم که تفاهم‌نامه مذکور در واقع نوعی احقاق حق و احیای جشنواره‌ای بود که بنیان آن در نیمه دوم دهه‌ی هفتاد در کرمان گذارده شده بود و پیش از انعقاد این تفاهم‌نامه، هشت دوره را از سر گذرانده بود.

با این همه عموم هنردوستان کرمان از احیای این جشنواره شادمان شدند و به همت شما آفرین گفتند که حق از دست رفته‌ای را به هنر کرمان بازگردانده بودید. مخصوصا که در همان روز در گفت‌و‌گو با یک خبرگزاری، (نقل به خلاصه) فرمودید: «استان کرمان در دولت تدبیر و امید علاوه بر اینکه کار توسعه اقتصادی را در دستور کار جدی قرار داده است، همچنین توسعه فرهنگی و اجرای فعالیت‌های مذهبی، فرهنگی و هنری را نیز در دستور کار استانداری و مدیریت استان قرار داده است.»

آقای استاندار!

این مقدمه را از آن رو یادآور شدم تا به اطلاع‌تان برسانم بر مبنای تفاهم نامه‌ی یاد شده، جشنواره‌ای که احیا شد، یک جشنواره‌ی دائمی بود و در زمان انعقاد آن تفاهم‌ نامه به هیچ روی، صحبت از برگزاری یک‌ساله یا دو‌ساله یا سه‌ساله‌ی جشنواره موسیقی نواحی در کرمان نبود و پس از آن هم بر هیچ‌کدام از فعالان هنری و فرهنگی کرمان معلوم نشد که بعد از اولین دوره جدید (نهمین دوره واقعی) از چه رو صحبت از برگزاری یک دوره‌ی سه ساله به میان آمد!؟ اگر چه باز هم با این وعده که: بعد از سه سال دائمی خواهد شد.

جناب رزم حسینی!

اکنون خود را محق می‌دانم که به اطلاع شما برسانم که آقای صدری، دبیر محترم جشنواره مورد بحث روز ۴ اردیبهشت ماه جاری در نشست خبری یازدهمین دور این جشنواره در تهران فرموده‌اند: «درباره‌ی برگزاری دوره‌ی بعدی جشنواره موسیقی نواحی در کرمان باید بگویم این موضوع نیازمند تصمیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که من نمی‌توانم درباره‌ی آن اظهار کنم. زیرا تعدادی دیگر از استان‌ها هستند که تمایل دارند میزبانی جشنواره را به عهده بگیرند. از این جهت من نمی‌توانم به صورت قطعی درباره سرنوشت دوره‌ی بعد به نکته‌ی خاصی اشاره کنم.»

آقای استاندار!

گفته‌های دبیر محترم جشنواره در نشست خبری یاد شده، بوی نامهربانی با کرمان می‌داد، از این رو رأسا این پرسش را در گفت‌و‌گو با  ایشان پی‌گرفتیم که مشروح پاسخ‌شان در همین صفحه مندرج است و به طور خلاصه باید گفت که باز هم بوی نامهربانی با کرمان از آن استشمام می‌شود.

این درحالی است که حتی طرح مساله‌ی جابجایی جشنواره از کرمان به هر استان دیگر جفا به کرمان است، چرا که در این صورت علاوه بر صرف هزینه‌های مادی و معنوی که فعالان موسیقی در کرمان برای کاشت و آبیاری نهال یازده ساله‌ی این جشنواره صرف کرده‌اند، تلاش‌ همه‌ی مدیران هنر دوست استان و مسوولان دلسوز حوزه‌ی فرهنگ و هنر این استان نیز ابتر خواهد ماند و مُهر عدم توانایی در حفظ یک جشنواره ملی بر جبین آنها خواهد ماند. و این‌همه در حالی است که مردم نجیب و هنردوست استان کرمان با استقبال بی‌نظیر خود از این رویداد هنری نشان داده‌اند که مخاطبان فهیم و رواداری هستند که قدر موسیقی نواحی ایران را می‌دانند و به این شادی سالم نیاز مبرم دارند.

جناب رزم‌ حسینی!

حتما مستحضر هستید که جشنواره‌هایی نظیر جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان رشد در اصفهان، سی و یکمین دوره خود را از سر می‌گذراند و جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، بیست و چهارمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد و اگر بخواهم نام ببرم از این نمونه موارد متعدد دیگری هم هست.  بنابراین مطالبه‌ی استمرار این جشنواره در کرمان نه تنها یک مطالبه‌ی غیر واقعی و خیالی نیست که از سوی فعالان عرصه‌ی فرهنگ و هنر مطرح شده باشد، بلکه مساعدت شما می‌تواند به این مطالبه صورت واقعی ببخشد و آن را محقق کند.  به امید آنکه یازدهمین جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران در کرمان به بیستمین و سی‌امین دوره‌ی برگزاری خود برسد.