نمایشگاه کتاب کرمان ۱۹ آبانماه آغاز بهکار میکند؛

  از کتابفروشان بومی حمایت میشود

گروه فرهنگوهنر در کمتر از یک‌هفته مانده به افتتاح هفدهمین نمایشگاه کتاب کرمان، مدیرکل فرهنگ شمال استان روز پنج‌شنبه ۱۰ آبان‌ماه، در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره‌ی این نمایشگاه توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، محمدرضا علیزاده گفت: «نمایشگاه کتاب امسال، ۳۶۹ اُمین نمایشگاه کتاب استانی و دومین نمایشگاه بزرگ ناشران کتاب ایران در کرمان است که تعداد ۶۴۴ ناشر به شکل مستقل، به صورت نمایندگی و متمرکز، در قالب ۳۳۰ غرفه حضور خواهند داشت و قرار است بیش از ۵۰ هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه عرضه شود».

وی بیان کرد: «شعار امسال نمایشگاه کتاب به تبع هفته‌ی کتاب «حال خوشِ خواندن» است که امید است در همه این حال خوش به وجود بیاید و شاهد ترویج بیشتر کتاب‌‌خوانی باشیم».

علیزاده با بیان این‌که امسال برای مشکلات و چالش‌هایی که در روزهای برگزاری نمایشگاه برای کتاب‌فروشی‌ها به وجود می‌آید، تدابیری اندیشیده شده، اظهار کرد: «معمولا موضوعی که مورد انتقاد و نگرانی کتاب‌فروشی‌ها هست این است که برگزاری نمایشگاه آنان را دچار یک‌سری چالش‌ها می‌کند اما برای حل این مساله دو اتفاق افتاده است؛ یکی این‌که ما به کتاب‌فروشی‌های استان کرمان اطلاع‌رسانی کردیم که حتی‌الامکان خودشان نمایندگی ناشرین کشوری را به عهده بگیرند و بحث عرضه‌ی کتاب را در نمایشگاه داشته باشند که این اتفاق اکنون افتاده است و بعضی از کتاب‌فروشی‌ها نمایندگی ناشران را بر عهده گرفته‌اند، و دیگر این‌که امسال امکان استفاده‌ی مردم از بن‌های کتابی که در محل نمایشگاه عرضه می‌شود، در کتاب‌فروشی‌های منتخب سطح شهر نیز فراهم شده است».

مدیرکل فرهنگ شمال استان ادامه داد: «امسال در نمایشگاه کتاب، ۶۵۰ میلیون تومان بن کتاب توزیع خواهد شد که ۲۰ درصد تخفیف به مردم واگذار می‌شود و ۱۰ درصد هم ناشرین تخفیف می‌دهند و جمعا با ۳۰ درصد تخفیف امکان خرید برای مردم وجود خواهد داشت. همچنین نهادها و دستگاه‌ها و مراکز فرهنگی نیز می‌توانند با هماهنگی مدیریت نمایشگاه و ارائه‌ی معرفی‌نامه تا سقف معینی از این سهم استفاده کنند و نسبت به تقویت کتابخانه‌ها اقدام شود».

وی همچنین گفت: «امسال به شهرستان‌ها و فرمانداران محترم ابلاغ کردیم تا در قالب کاروان‌های فرهنگی شاهد حضور نخبگان فرهنگی، دانش‌آموزان و دانشجویان در نمایشگاه کتاب باشیم تا تمام ظرفیت استان بتواند از این رویداد استفاده کند».

علیزاده در این نشست با بیان این‌که عدم حضور ناشرین مطرح و برجسته یکی از انتقاداتی بود که از سوی علاقه‌مندان کتاب بر نمایشگاه کتاب وارد می‌شد، اضافه کرد: «ما این موضوع را در جلسه‌ای با حضور مدیر موسسه نمایشگاه‌های کشور در تهران مطرح کردیم و آسیب‌هایی از این دست را با او در میان گذاشتیم و قول دادند که امسال شاهد حضور ناشرین برجسته در نمایشگاه باشیم که در حال حاضر این زمینه فراهم شده و تمام تلاش ما بر این است که نمایشگاه کتاب امسال هرچه پربارتر و باشکوه‌تر برگزار شود».

علیزاده همچنین درباره‌ی فاصله‌ی محل نمایشگاه کتاب با شهر، محل نمایشگاه دائمی جنوب‌شرق را بهترین محل برای برگزاری نمایشگاه‌ها به خصوص نمایشگاه کتاب دانست و تشریح کرد: «مجموعه‌ی نمایشگاه‌ها به علت مسائل ترافیکی و مشکل پارکینگ به محلی دورتر از شهر منتقل شده‌اند و این اتفاق فقط در کرمان رخ نداده است، و ما می‌بینیم که اکنون در بسیاری از شهرهای بزرگ مثل مشهد یا شیراز، نمایشگاه‌ها با فاصله ۲۰ تا ۴۰ کیلومتری قرار دارند. شاید اما بهترین حالت این بود که نمایشگاه در فاصله نزدیک‌تری از مردم باشد اما با توجه به وضعیت موجود تلاش بر این است که بستر مناسبی را برای حمل و نقل مردم فراهم کنیم و دسترسی آنان را به نمایشگاه تسهیل کنیم».

به گفته‌ی مدیرکل فرهنگ شمال استان، این نمایشگاه ۱۹ آبان‌ماه، ساعت ۱۰ صبح با حضور مقامات استانی و احتمالا کشوری، در محل نمایشگاه‌ دایمی جنوب شرق افتتاح خواهد شد.